Przejdź do treści

Trasy

Opis tras po jeziorach mazurskich, jakie oferujemy naszym klientom

Zapraszamy do odkrywania malowniczych jezior Mazurskich poprzez nasze starannie przygotowane trasy. Oferujemy różnorodne opcje zarówno dla tych, którzy cenią spokój jak i dla poszukujących aktywności na wodzie. Oto nasze propozycje tras, które z pewnością wzbogacą Wasz wypoczynek.

Trasa I

Trasa Mikołajki – Jezioro Śniardwy (największe jezioro w Polsce) – Mikołajki. Czas rejsu motorówką bez uprawnień: od 1 h do 1,5 h. Przepływamy około 10 km. Czas płynięcia motorówką z patentem: około 40 minut.

Trasa II

Mikołajki-Ryn-Mikołajki czas płynięcia motorówką bez uprawnień ok 4 godz przepływamy ok 32 km, czas płynięcia motorówką z uprawnieniami ok, 2 godz. Po trasie zwiedzamy jezioro Mikołajskie, jezioro Tałty z malowniczymi położonymi pensjonatami i hotelami, jezioro Ryńskie i miasto Ryn z pięknym Zamkiem Krzyżackim.

Trasa III

Mikołajki- Giżycko- Mikołajki trasa przepłynięcia to ok 80 km czas pokonania trasy to cały dzień (motorówka bez uprawnień i motorówka z patentem) ok. 8 godz z obiadem na jez. Szymon gdzie mieści się FishBarka lub obiadem w Marinie Giżycko. Trasa biegnie przez jezioro Mikołajki, jez. Tałty następnie płyniemy kanałami wybudowanymi w okresie XIX wieku, jez. Tałtowisko, jez. Szymon (na środku jeziora smażalnia FishBarka), jez. Szymoneckie, jez. Jagodne, jez. Boczne, jez. Niegocin i jesteśmy w Giżycku. Następnie czeka nas powrót tą sama trasa. Zapraszamy.

Trasa IV

Mikołajki – Ruciane Nida – Mikołajki czas płynięcia motorówka bez uprawnień ok 5 godz motorówka z patentem ok 3 godz łącznie przepływamy ok 40 KM. Płyniemy jez. Mikołajki, pieknym dzikiem jeziorem Bełdany, gdzie żyją w zamkniętym kompleksie leśnym dzikie konie tarpany, znajduje się w m. Iznota Wioska Galindia oraz piękne porty Kamień , Piaski. Przed miejscowością Ruciane Nida w miejscowości Guzianka znajduje się Śluza którą można się przeprawić do miejscowości Ruciane-Nida.

Trasa V

Mikołajki – Pisz – Mikołajki – trasa to odcinek do przepłynięcia ok 70 KM czas na przepłynięcie ok 6-7 godzin motorówka z uprawnieniami i motorówka bez uprawnień. Podróż zaczynamy przez jez Mikołajskie następnie jezioro Śniardwy, jez. Seksty, Kanał Jegliński do Śluzy Karwik następnie jezioro Roś i miejscowość PISZ. Podczas trasy można zobaczyć dwie piękne wyspy na środku jeziora Śniardwy.

Trasa VI

Piękny Rejs ze sternikiem motorówką szybką Pegazus 605 o nazwie Albert o mocy silnika 115 KM po całym jeziorze Śniardwy z atrakcją oglądnięcia dwóch pięknych wysp położonych na środku jeziora tj.

Wyspa Czarci Ostrów to jedna z dwóch wysp na jeziorze Śniardwy (kiedyś jedna z ośmiu). Znana jest doskonale wszystkim żeglarzom ponieważ razem z sąsiednią wyspą Pajęczą służy jako punkt nawigacyjny w żegludze po tym jeziorze. Czarci Ostrów znajduje się około 1,5 km od zachodniego brzegu jeziora. Długość lądu to około 350 m, a szerokość 200 m.

Według dawnych podań teren ten stanowił miejsce kultu pruskiego plemienia Galindów. Znajdowały się tu usypane kurhany tego plemienia, co wskazuje na miejsce pochówku zmarłych i czczenie bóstw.

Niegdyś Czarci Ostrów miał również militarny charakter. Wyspę strategicznie wykorzystali Prusacy. W 1784 roku Fryderyk II Wielki wydał nakaz zaadoptowania wyspy pod ufortyfikowane magazyny. Wygląd terenu zmienił się znacznie. Uformowano bowiem ziemię w strome nasypy. W sześciu miejscach urządzono szańce pod armaty. Całość terenu dodatkowo jeszcze otoczono wałem. W centralnej części wybudowano duże piętrowe spichlerze na żywność. Obok spichlerzy stanęły koszary i budynek dla oficerów. Po drugie stronie wyspy znajdowała się spora piekarnia. Obok niej powstała również mała pralnia. Na południowo-zachodnim krańcu Czarciego Ostrowa funkcjonował niewielki port.

W 1843 r., po decyzji o budowie Twierdzy Boyen, wyspę opuszczono. Zabudowania i fortyfikacje pomału popadały więc w ruinę. Pozostały po nich resztki fundamentów i wały obronne. W 2004 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wpisał pozostałości fortu do rejestru zabytków.

Czarci Ostrów został również opisany w dwóch książkach Zbigniewa Nienackiego: Pan Samochodzik i Winnetou (1976) oraz Pan Samochodzik i Niewidzialni z (1977). Według mazurskich legend na wyspie zakopany jest wielki skarb, który należał do diabła.

Wyspa Pajęcza to jedna z dwóch wysp położonych na jeziorze Śniardwy, chociaż w przeszłości była jedną z ośmiu. Znajduje się około 5 km wejścia do Kanału Jeglińskiego i blisko zachodniego brzegu jeziora, przy którym rozpoczyna się kompleks Puszczy Piskiej.

Wyspa Pajęcza nie jest atrakcyjna turystycznie, jak położony około 200 m od niej Czarci Ostrów. Teren jest bardzo niski i podmokły. Raczej nie sprzyja dobijaniu do brzegu i zejściu na ląd. Mimo wszystko cumuje tu trochę jachtów. Wyspa ma dobre podejście brzegowe dla łodzi. Jest też tu niewielka polanka, gdzie można urządzić biwak. Miłośnicy pływania znajdą tu również niewielką i piaszczystą plażę. Wyspa, ze względu na swoje położenie i zalesienie stanowi też idealne miejsce do przeczekania ewentualnego sztormu na jeziorze Śniardwy.
Według starych podań wyspa w dawnych czasach stanowiła miejsce pogańskiego kultu dawnych Prusów.

BARDZO WAŻNE UWAGA !!!

Wypłynięcie na wyspy odbywa się ze sternikiem z uwagi na to iż jezioro Śniardwy po swojej szerokości ma ok 22 km przy załamaniu pogody na jeziorze są bardzo wysokie fale, żeby je pokonać trzeba posiadać doświadczenie żeglarskie.
Ponadto wkoło wysp są olbrzymie kamienie na których jesteśmy w stanie stanąć po kolana wody uderzenie łodzią w takie kamienie powoduje zniszczenie łodzi albo silnika co skutkuje zatopieniem łodzi.

Trasa VII

Rejs motorówką z uprawnieniami lub z patentem czas płynięcia 3 godz. przepływany w dwie strony ok 30 km (trasa biegnie jez. Mikołajki, jez. Tałty, kanał Tałcki, jez. Tałtowisko, kanał Mioduński i jez. Szymon), celem jest położona na jeziorze Szymon smażalnia FishBarka do której można się przycumować i zjeść najlepszą smażona rybę na mazurach. Polecamy rybę Sandacz, Okoń oraz cudowny Miętus.

Gotowy na wodne przygody?

Nie czekaj, zarezerwuj swoją motorówkę już dziś i ciesz się niezapomnianymi chwilami na wodzie!